неділя, 24 травня 2020 р.



     
25.05 Урок 53-54 для учнів 21 групи з предмету матеріалознавство
Тема уроку: Основні види гіпсокартонних листів. Матеріали для кріплення опоряджувальних гіпсокартонних листів і обробки швів. Вимоги до якості.
Мета: вивчення цієї теми дозволить Вам знати:
   Основні види гіпсокартонних листів.
   Матеріали для кріплення опоряджувальних гіпсокартонних листів і обробки швів.
   Матеріали для обробки швів у гіпсокартонних листах
1.     Основні види гіпсокартонних листів.

Гіпсокартонний лист ТМ КНАУФ (Knauf) призначений для влаштування внутрішніх перегородок, стін і стель, а також для виготовлення звукопоглинальних конструкцій і декоративних виробів всередині будівель і кімнат. Лицьовий картон виконує функцію каркаса, а також основи для нанесення будь-якого оздоблювального матеріалу.
Гіпсокартон винайшли в XIX столітті в США. Це зробив Августин Сакетт, який був власником паперової фабрики. Пошуки нових ринків вживання паперу привели до винаходу «будівельної дошки», завтовшки 15 мм. Це був «пиріг» з 10 шарів паперу, які скріплювали тонку смугу гіпсу. Августин Сакетт отримав патент на цей будматеріал. Але це був лише прообраз сучасного гіпсокартону. У тому вигляді, який зараз є прийнятим стандартом, гіпсокартон представив і запатентував американський інженер Кларенс Утсман. Гіпсокартонні листи – це цілісна панель з гіпсового матеріалу, яка з обох сторін обклеєна щільним картоном. На перший погляд може здатися, що гіпс – дуже крихкий матеріал, щоб застосовувати його в будівництві. Міцність ГКЛ додає саме картон, завдяки якому листи не ламаються, не сколюються і не кришаться. При цьому їх дуже легко обробляти: розпилювати, гнути і навіть стругати. А спеціальні добавки надають різним видам гіпсокартонних листів різні властивості.
Незважаючи на міцність, для зведення різних конструкцій із ГКЛ обов’язково потрібно використовувати каркасну основу, забезпечує рівномірний розподіл навантаження на всю конструкцію, збільшення її міцності.

Зовні гіпсокартон виглядає як прямокутні листи сіруватого, зеленкуватого або рожевого відтінку. Лист цього матеріалу, незалежно від марки, характеристик і розмірів, складається з гіпсової пластини (сердечника), який зовні обклеєний з усіх сторін цупким спеціальним картоном. Така паперова обклейка представляє собою каркас і розрахована на обробку багатьма іншими оздоблювальними матеріалами. Унікальні гігієнічні властивості та механічні характеристики забезпечують гіпсокартону широку популярність. Цей будівельний матеріал на сьогоднішній день застосовується практично для всіх типів приміщень, як житлових, так і промислових.
Завдяки відсутності у складі токсичних речовин, гіпсокартон належить до екологічно чистих матеріалів. Крім цього, кислотність середовища всередині гіпсокартону (гіпсу) приблизно така ж, як і кислотність шкіри людини. Також відомо, що гіпс належить до матеріалів, які здатні пропускати повітря (дихати), тому при надлишку вологості в приміщенні цей матеріал швидко виводить її за межі приміщення. Якщо ж всередині будинку повітря надто сухе, гіпсокартон пропускає потрібну кількість вологи ззовні. Слід також зауважити, що при своїй незначній товщині гіпсокартонні листи характеризуються чудовими теплоізолюючими і звукоізолюючими властивостями. Основна властивість гіпсокартону, яка найбільше до вподоби архітекторам і будівельникам, це висока жорсткість при достатній еластичності (гнучкості). Якщо зволожити лист гіпсокартону, йому можна надати довільну форму. Це дозволяє здійснювати обробку криволінійних поверхонь, як опуклих, так і вгнутих, згинаючи гіпсокартон до отримання необхідної форми. Однак, після висихання гіпсокартонний лист зберігає зафіксовану форму, але при цьому знову стає жорстким і стійким. Така властивість цього будматеріалу дозволяє дизайнерам втілювати в реальність найсміливіші проекти будь-якої форми і розміру
  1. Розрізняльні ознаки різних типів гіпсокартонних листів.

Вся продукція згаданої компанії ділиться на кілька видів залежно від призначення:
·        Стіновий гіпсокартон (товщина – 12,5 мм)
Основна сфера застосування – обробка та вирівнювання стінових поверхонь, спорудження перегородок.
·        Стельовий (товщина 9,5 мм)
Встановлюється на стельову поверхню. Служить для вирівнювання стелі, оздоблення та споруди багаторівневих стельових конструкцій. Середня площа одного листа гіпсокартону – 3 кв. метра. Цілий ГКЛ можна використовувати в обробці і ремонті великих квартир, в маленьких його доведеться різати.
·        Арочний (товщина 6,5 мм)
Використовується в спорудженні арок. Більш гнучкий, ніж інші види гіпсокартону. Завдяки маленькій товщині не применшує корисну площу приміщень.
ТИП ГІПСОКАРТОНУ «КНАУФ»
Експлуатаційні характеристики різновидів гіпсокартону:
1.     Звичайний гіпсокартон (ГКЛ)
Його використовують в сухих приміщеннях з мінімальною вологістю повітря.
2.     Вологостійкий гіпсокартон (ГКЛВ)
Цей вид гіпсокартону рекомендується для обробки вологих приміщень (але без безпосереднього контакту з водою). Стійкість матеріалу до впливу вологи досягається за рахунок спеціальних добавок. Водостійкий ГКЛ має зелений колір. Використовують вологостійкий гіпсокартон в обробці кухонь, ванних, санвузлів, балконів і лоджій.
3.     Вогнестійкий гіпсокартон (ГКЛО)
Виділяється серед інших різновидів наявністю в осерді спеціальних добавок, особливо стійких до високої температури. Опірність вогнестійкого гіпсокартону «Кнауф» до безпосереднього впливу відкритого вогню становить 50-60 хвилин. Це дає можливість використання матеріалу в обробці (обшивці) зон, де розташовані вентиляційні комунікації, кабелі та інших ділянок, які потребують додаткового захисту від пожежі. Має рожевий колір з червоною маркуванням.
4.     Волого-вогнестійкий гіпсокартон (ГКЛВО)
Цей вид гіпсокартону поєднує в собі властивості вологостійкого і вогнестійкого. Немає необхідності застосовувати його для обшивки житлових приміщень, в основному їм обробляють підвали, щитові і виробничі приміщення.
КОЛЬОРИ ЛИСТІВ І МАРКУВАНЬ
Виходячи з технічних характеристик і можливостей, якими володіє гіпсокартон Knauf, кожен різновид має своє маркування та колір:
·        Стандартний – ДКЛ, сірий з синьою маркуванням
·        Вологостійкий – ГКЛВ, зелений з синьою маркуванням
·        Вогнестійкий – ГКЛП – рожевий з червоною маркуванням
·        Водостійкий з високою опірністю – ГКЛВО, зелений з червоною маркуванням

Маркування будь-якого різновиду гіпсокартону Кнауф повинна мати в описі:
·        Товарний знак виробника
·        Умовне позначення листа (А, Б)
·        Тип матеріалу за призначенням (ГКЛ, ГКЛВО і так далі) в відповідному кольорі.
Наноситься маркування на тильну сторону кожного аркуша.
РОЗМІРИ ЛИСТІВ
Розміри гіпсокартону «Кнауф» бувають різними. Розміри стандартного аркуша: – 2500х1200х12,5 мм при вазі 25 кг. Довжина може варіюватися від 2000 до 4000 мм, а ширина буває також 600 мм. Варіанти товщини в залежності від призначення: 6,5; 8; 9,5; 14; 16 мм.
ТИПИ Кромок
Кожен гіпсокартонний лист має кромку певного розміру і форми. Краї потрібні для того, щоб було легше наносити шпаклювальний склад і армуючу стрічку на стики ГКЛ.
Класифікація кромок наступна:
·        Пряма (ПК) – призначається для «сухого» монтажу. Робота не передбачає закладки стиків. Часто використовується в обшивці поверхонь в кілька шарів
·        Стоншування (КК) – після монтажу конструкції шви між листами повинні бути обклеєні спеціальної армуючої сіткою і оштукатурені
·        Закруглена (ЗК) – тут передбачено використання шпаклівки без попередньо наклеєною стрічки
·        Напівкругла (ПЛК) також не передбачає наклеювання стрічки, але з обов’язковим шпаклюванням
·        Стоншування напівкругла (ПЛУК). Вимагає використання стрічки з подальшим шпатлюванням. Найпопулярніший тип кромки.
Оздоблення і вирівнювання стін і стель саме гіпсокартоном популярна і затребувана. Таке облицювання виконується швидко, не вимагає великих фінансових витрат на закупівлю шпаклівки, зменшує час виконання робіт завдяки тому, що матеріал має великі розміри, вимагає менших фізичних зусиль і спецобладнання. Після монтажу, будівельного сміття практично немає. З гіпсокартону можна споруджувати будь-які дизайнерські конструкції, включаючи найскладніші. Якість завжди на висоті. Служить довго, не деформується, не обвисає, не втрачає своїх характеристик і властивостей протягом всього експлуатаційного терміну.
2.Матеріали для кріплення опоряджувальних гіпсокартонних листів.

Для закріплення листів до поверхонь затосовують такі матеріали: монтажний клей «Перлфікс», грунтовка «Грундерміттель», «Тіфенгрунд», «Бетоноконтакт» тощо.
Для закріплення ГКЛ до різних підготовлених до сухої штукатурки поверхонь використовують монтажний клей «Перлфікс» на гіпсовій основі. Він призначений для приклеювання  ГКЛ до поверхні з нерівностями до 20 мм, а також для приклеювання до стін і ГКЛ ізоляційних матеріалів (пінополістирол, мінеральна вата) і комбінованих гіпсових панелей усередині приміщення.
Для зменшення всмоктувальної здатності стіни, збудовані з пористого (гігроскопічного) матеріалу, обробляють грунтовкою «Грундерміттель» або «Тіфенгрунд», що дає змогу збільшити зчеплення клею з основою. Гладенькі поверхні стін, що погано всмоктують вологу, наприклад цементобетонні, слід попередньо обробити грунтовкою «Бетоноконтакт», що значно поліпшує зчеплення монтажного клею з основою.
Грунтовку «Грундерміттель» випускають у відрах місткістю 15 кг. При розведенні водою у співвідношенні 1:3 витрата грунтовки становить 0,1 кг на 1м3 поверхні стіни. Роботи, повязані з нанесенням грунтовки, можна виконувати за температури не нижче ніж 50С.
Грунтовка «Тіфенгрунт» готова до використання, призначена для попереднього оброблення з метою адгезії (зчеплення покриття з основою) та укріплення поверхні, для грунтування дуже гігроскопічних поверхонь (гіпсова штукатурка, ГКЛ і ГКП, наливні підлоги), що активно всмоктують вологу. Ця грунтовка є чистим, екологічним продуктом, нешкідливим для людини. Вона пропускає водяну пару, яка накопичується в середині приміщень, що забезпечує «дихання» обгрунтованих поверхонь. Перед використанням грунтовку перемішують і наносять щіткою або валиком по всій поверхні основи. Розріджувати грунтовку не можна. Роботи виконують зп температури повітря і основи не менше ніж 50С. Наступні технологічні операції з обробленою поверхнею можна здійснювати тільки після її висихання через 3год. Грунтовка випускається у відрах місткістю 5 лю Термін її зберігання 1 рік.

3.     Матеріали для обробки швів у гіпсокартонних листах.
Для шпаклювальних робіт використовують різні шпаклювальні матеріали. Шпаклювальні склади на гіпсовій основі подано в комплектних системах Кнауф шпаклівками для швів ГКЛ «Фугенфюллер», «Фугенфіт», «Уніфлот» і «Фініш-паста».
№п/п
Назва шпаклівки
Склад шпаклівки
Властивості
Призначення
1
2
3
4
5
1
Шпаклівка «Фугенфюллер»
Виготовлена на основі гіпсу
Шпаклівка має високу адгезію з бетоном, цеглою, деревиною; нею шпаклюють тріщини у стінах, стелях, підлогах.
Шпаклівка «Фугенфюллер» в комбінації з армуючою стрічкою, призначена для таких операцій: шпарування швів, утворених ГКЛ з ущільненими (скошеними) обтиснутими кромками; шпарування на поверхні ГКЛ тріщин; приклеювання до рівної поверхні стін ГКЛ і комбінованих панелей; шпарування швів, нерівностей збірних бетонних елементів; склеювання  і шпаклювання різних будівельних елементів і деталей, виготовлених із гіпсу.
2
Шпаклівка «Фугенфіт»
Виготовлена на основі гіпсу
Шпаклівка «Фугенфіт» є високоякісним еластичним матеріалом. Має добру адгезію до цегли, цементобетону, прородного каменю, ГКЛ, деревини.
Призначена для заповнення отворів, шпаклювання тріщин, шпарування нерівностей, а також для кріплення анкерів, дюбелів та інших несівних елементів. Особливо добре показала себе при обробці стиків ГКЛ і ГКП.
3
Шпаклівка «Уніфлот»
Виготовлена на основі гіпсу
Спеціальна шпаклівка
Шпаклівку можна використовувати без армуючої стрічки для шпарування швів між ГКЛ і ГКП.
4
Шпаклівка «Фініш-паста»
Виготовлена на основі гіпсу
Шпаклівка «Фініш-паста» добре шліфується, що дає змогу отримувати високоякісну, гладеньку поверхню швів між сусідніми ГКЛ.
Шпаклівка «Фініш-паста» призначена для нанесення остаточного тонкого шару на попередньо укладену основу шпаклівку «Уніфлот» або «Фугенфюллер». ЇЇ використовують для виконання останньої технологічної операції  із шпарування швів між будівельними елементами, деталями, ГКЛ, ГКП, а також для остаточного оброблення поверхні, якщо це потрібно, перед грунтуванням і фарбуванням. Матеріал, що укладаєься в шви, перед використанням «Фініш-пасти»має бути сухим.
5
Шпаклівка «Джойнтфіллер супер»
Не містить гіпсу, виготовлена на основі казеїнового клею
Використовують при температурі повітря не нижче 50С.
Іноді використовують ля шпаклювання швів між ГКЛ і ГКП.
Вимоги ДБН до якості приготування розчинових сумішей, клейових сумішей.
№п/п
Назва шпаклівки
Вимоги до приготування
1
2
5
1
Шпаклівка «Фугенфюллер»
Щоб виготовити шпаклівку, у чисту посудину, заповнену чистою холодною водою, засипають суху масу (у співвідношенні 4:3), рівномірно розподіляючи її по поверхні до утворення сухих «острівців», витримуючи 2…3 хв і перемішують шпателем до консистенції сметани. Час від моменту засипання шпаклювальної маси у воду до початку тужавлення шпаклівки становить 30 хв. Неочищені посудини та інструменти скорочують цей час. Мінімальна температура поверхонь, що підлягають шпаклюванню, має бути 100С. Шпаклівку «Фугенфюллер» використовують у вигляді сухої суміші в мішках масою 25,10 і 5 кг. Зберігають її в сухих приміщеннях на деревяному піддоні. Термін зберігання 6 міс. Для шпарування швів на кожен 1м2 змонтованих ГКЛ потрібно близько 250 г сухого матеріалу
2
Шпаклівка «Фугенфіт»
Для виготовлення шпаклівки суху масу «Фугенфіт» у кількості 5 кг висипають у посудину з 2 л чистої води, витримують 5 хв і перемішують до утворення однорідної маси, що не містить грудочок. Витрата шпаклівки при шпаруванні швів між ГКЛ становить 0,25 кг/м2. Час використання готової шпаклівки – 20 хв. Шпаклівку «Фугенфіт» зберігають у сухих приміщеннях на деревяному піддоні. Термін зберігання - 1 рік. Випускають у мішках масою 5 кг.
3
Шпаклівка «Уніфлот»
Поверхні елементів, між якими шпаклюють шви мають бути чистими, сухими, твердими і міцноми. Щоб виготовити шпаклівку, слід 2,5 кг сухої суміші висипати у чисту посудину з 1 л чистої холодної води і перемішати кельмою або шпателем до консистенції сметани. Використовують суміш протягом 20 хв. Витрата шпаклівки залежить від форми кромок швів, що обробляються. Шпаклівку випускають у мішках (5…25 кг) та зберігають у сухих приміщеннях на деревяному піддоні. Термін зберігання 6 міс.
4
Шпаклівка «Фініш-паста»
Для виготовлення «Фініш-пасти» її слід перемішати  і за потреби довести до ледь вязкої консистенції, додавши потрібну кількість води. Норма витрати залежить від площі  й кількості швів, що обробляються, та величини нерівностей на її поверхні. «Фініш пасту» випускають у відрах по 20 кг. Зберігають її у приміщеннях за температури не нижче ніж 00с.
5
Шпаклівка «Джойнтфіллер супер»
Засипаємо суху шпаклювальну суміш (постачається на будівництво в мішках) у спеціальних змішувач з електроприводом, додають води до утворення її сметаноподібної консистенції. При цьму температура води не повинна перевищувати 150С. Якщо температура повітря в приміщенні становить нижче ніж 50С, то шпаклювальну масу на казеїновій основі використовувати не можна. Після попередньго перемішування отриману масу залишають на 20…30 хв для набухання, а потім ще раз перемішують, перевіряючи при цьму консистенцію розчину.
Висушування шпаклівки триває 24 год. При використанні шпаклівки  «Джойнтфіллер супер» не можна застосовувати клейку стрічку.


Контрольні питання.
    1. Опишіть колір і маркування вологостійкого ГКЛВ.
    2. Для чого кожен гіпсокартонний лист має кромку певного розміру і форми?
    3. Перерахуйте назву кромок.
    4. Назвіть типи ГКЛ фірми Кнауф.
    5. Що собою являє гіпсокартонний лист?
    6. Чиє гіпсокартон гігроскопічним?

Тест
1.     Шпаклівка «Фініш-паста» приготовлена на основі гіпсу?
а) так;
б) ні.
2.     Шпаклівку «Фініш-паста» застосовують з армуючою стрічкою?
а) так;
б) ні;
в) інколи.
3.     Шпаклівка «Уніфлот» є спеціальною шпаклівкою?
а) так;
б) ні.
4.     Шпаклівка «Уніфлот» призначена для?
а) для нанесення остаточного тонкого шару;
б) шпарування швів між ГКЛ і ГКП;
в) приклеювання до рівної поверхні стін ГКЛ і комбінованих панелей.
5.     Який виробник виготовляє шпаклівку «Уніфлот»?
а) «КНАУФ»;
б) «Полімін»;
в) «Сім гномів».
6.     Яка шпаклівка є високоякісним еластичним матеріалом?
а) «Уніфлот»;
б) «Фугенфюллер»;
в) «Фугенфіт».
7.     Яка шпаклівка виготовлена на основі казеїнового клею?
а) «Уніфлот»;
б) «Джойнтфіллер супер»;
в) «Фугенфіт».
8.     Для виготовлення якої шпаклівка не використовують гіпс?
а) «Уніфлот»;
б) «Джойнтфіллер супер»;
в) «Фугенфіт».
9.     При якій температурі зберігають шпаклівка «Фініш-пасту»?
а) не нижче 100С;
б)  на вище 150С;
в) не нижче 00С.
10.  Грунтовка «Бетонконтакт» призначена для?
      а) оброблення гладкої поверхні;
      б) закріплення ГКЛ;
      в) оброблення пористої поверхні.
11.   Гіпсокартонний лист складається з?
      а) шару гіпсу і з обох боків пресований картон;
      б) двох шарів гіпсу і картону;
      в) трьох шарів гіпсу.
12.  Монтажний клей призначений для приклеювання ГКЛ з нерівністю?
      а) до 30 мм;
      б) до 25 мм;
      в) до 20 мм.


Немає коментарів:

Дописати коментар